Debata o ukraińskiej imigracji za nami

12642748_207536952928603_5469195672620516394_n

28 stycznia na naszej uczelni odbyła się pierwsza otwarta debata organizacji studenckiej „Debata Oksfordzka” pod tytułem: „Imigracja ukraińska ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie państwa polskiego”. Debata odbyła się w ramach IBnBN i przy wsparciu RODM.

Wydarzenie otworzył dyrektor Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem Narodowym – dr Maciej Milczanowski. Wspomniał, że tylko podczas dyskusji, doboru merytorycznych argumentów, zważenie wszystkich za i przeciw dochodzimy do sedna problemu i do możliwości jego rozwiązania.

Po nim wystąpiła koordynator organizacji studenckiej Yana Cherniak. Zwróciła ona uwagę na to, że debata jest wyższym poziomem podejścia do konfliktu, a poprawnie prowadzona i poprawny dobór argumentów mogą zaowocować różnorodnymi rozwiązaniami danego problemu. Już w starożytności wielcy myśliciele tacy jak Arystoteles, Cyceron dostrzegło to, jak ważną dziedziną jest retoryka i jak istotne są wystąpienia publiczne, jako narzędzie wpływu oraz poszukiwania odpowiedzi na postawione pytania. W trakcie debaty można dojść do wniosku, który nigdy nie zostałby wywołany podczas zwykłej rozmowy. Debata oksfordzka jest przykładem tego jak przy określonych zasadach i ramkach czasowych jeden temat można rozwinąć się tak wielokierunkowo i tak szeroko. Rozważanie jednego problemu czy pytania w taki sposób daje wiele do myślenia i ukazuje nowe strony danego zagadnienia.

W debacie wzięli udział studenci naszej uczelni, którzy odpowiedzieli na pytania: Czym jest migracja ukraińska? Jaki ma wpływ na funkcjonowania państwa polskiego? Na czym polega zderzenie ukraińsko-polskich obywateli w czasie kryzysu migracyjnego?

Zwycięstwo w debacie zdobyła strona propozycji, która udowodniła postawiona tezę. Debata została zakończona przemówieniem dyrektora RODM Dominika Łazarza, który wręczył nagrody i dyplomy dla wszystkich uczestników.

Yana CHERNIAK

Zdjęcie: Nataliya Pasichnyk

PARTNERZY:
Rekrutacja WSIiZ!