Andrzejki z DKN Żurnal – galeria

IMG_8076

1 grudnia w murach WSIiZ odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu „Spotkań z kulturą Polski”. Tym razem studenci obchodzili Andrzejki z KN „Żurnal”.

Wieczór rozpoczął się od powitania wszystkich gości oraz krótkiej genezy święta,wyjaśnionej przez liderkę DKN „Żurnal” Oksanę Banias. Następnie miłośnicy książek słuchali utworu Adama Mickiewicza „Dziady cz. II”, czytanego na żywo przez członków koła.

- Wybrałam II część trylogii „Dziadów”, bo utwór prezentuje ludowy obrzęd świetnie pasujący do tematu naszego spotkania: noc w kaplicy, gdzie zebrała się grupa ludzi z pobliskiej wioski, żeby wzywać kolejno dusze czyśćcowe. Czytanie tego w ciemnościach pozwoliło nie tylko skupić się na lekturze, ale także wzmocniło naszą wyobraźnie i nawiązało do nocy andrzejkowej, która kojarzona jest z dawnymi obyczajami, wróżbami , mistycznością – dodaje liderka DKN „Żurnal”.

Następnie studenci wzięli udział w zabawach we wróżenie Chętniej robiły to dziewczyny, bo przecież jak mówi przysłowie „Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja”. Przyszłość próbowano odgadnąć za pomocą wróżb w książkach, jabłkach i nawet butach. Jak to wszystko wyglądało można zobaczyć w galerii poniżej.

Wieczór poezji został zorganizowany przez Dziennikarskie Koło Naukowe „Żurnal” oraz członków Klubu Miłośników Książek „Niepoczytalni”. Wydarzenie było kolejną częścią szeregu „Spotkań z kulturą polską”, tematycznie nawiązującą do Andrzejków, odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, a także 160. rocznicy z śmierci Adama Mickiewicza, największego polskiego poety.

Więcej informacji o działalności DKN „Żurnal”, m.in. o cyklu „Spotkań z kulturą Polski” oraz o następnych planowanych akcjach i wydarzeniach, znajdziesz w zakładce koła.

Oksana BANIAS

Zdjęcia: Oleg Krysa

PARTNERZY:
Rekrutacja WSIiZ!