W cieniu drzewa granatu

Ali_Tariq_W_cieniu

Książka „W cieniu drzewa granatu” Tariqa Ali stanowi pierwszy tom „Kwintetu Muzułmańskiego” – cyklu powieści historycznych, opowiadających o ścieraniu się islamu i chrześcijaństwa w średniowiecznej Europie.

Jak podaje opis „Grenada, rok 1499. Jiménez de Cisneros, bezwzględny arcybiskup Toledo i zagorzały orędownik rekonkwisty i inkwizycji, obsesyjnie dąży do całkowitego usunięcia muzułmanów z Hiszpanii i wymazania kultury mauretańskiej z historii chrześcijańskiej Europy. Za cichym przyzwoleniem Izabeli Kastylijskiej przeprowadza konfiskatę i publiczne palenie arabskich ksiąg oraz przymusowe konwersje Arabów. Świat eklektycznej, wyrafinowanej andaluzyjskiej kultury oraz harmonijnej egzystencji muzułmanów, chrześcijan i żydów dobiega właśnie końca”.

Opowieść Tariqa Ali traktuje o rodzinie arabskich arystokratów, która w obliczu zagłady własnej cywilizacji, musi dokonywać dramatycznych wyborów. Właśnie te decyzje są podstawą książki i to im autor poświęca najwięcej uwagi. Zagłębiając się w lekturę, znajdziemy na jej stronach opisy wspaniałej, arabskiej architektury w Hiszpanii. Zdarzenia opisane przez Tariqa Ali stanowią fikcję, jednakże w powieści można znaleźć zręczne opisy dokładnie oddające atmosferę tamtych czasów.

Powieść „W cieniu drzewa granatu” będzie nie tylko ciekawą lekturą na letnie wieczory, ale także może być inspiracją do poszukiwaniu arabskiej spuścizny w Europie. 

 

PARTNERZY:
Rekrutacja WSIiZ!