It`s your time, Leo

14178768530_a76b78f0d5_z

Laureaci najbardziej prestiżowej filmowej nagrody z niecierpliwością czekają na 28 lutego, kiedy w kinie Dolby Theatre (Hollywood, Los Angeles) odbędzie się 88. ceremonia wręczenia nagród Oscar 2016. Wśród nominowanych znalazł się Leonardo DiCaprio, który w tym roku po raz szósty powalczy o Oscara. Jak do tej pory nie udało mu się jednak zdobyć statuetki.

Po ceremonii wręczenia Oscarów w 2014 roku cały Internet żartował z DiCaprio. Przyczyną tego stała się wymarzona statuetka, uciekająca od tego aktora już po raz piąty. W 2013 roku gwiazdor otrzymał nominację za swój występ w filmie Wilk z Wall Street. W ten sposób w ciągu 25 lat kariery DiCaprio zdobył 4 nominacje do Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy i jedną za produkcję. Dlatego proponuję przypomnieć sobie cztery role Leonardo DiСaprio, za które mógł dostać Oscara.

1. Co gryzie Gilberta Grape`a, Oscar 1994

Swoją pierwszą nominację do Oscara za najlepszą męską rolę drugoplanową DiCaprio otrzymał za występ w filmie w reżyserii Larsa Svena Hallstroma. Wyprzedził go aktor Tommy Lee Jones, chociaż już wtedy o DiCaprio było głośno, a jego talent nie uszedł uwadze czołowym reżyserom.

2. Aviator, Oscar 2005

Swoją drugą nominację do Oscara, tym razem jako najlepszy aktor pierwszoplanowy, DiCaprio dostał za film w reżyserii Martina Scorsese zatytułowany „Aviator”. W dramacie wybitnego reżysera gwiazdor mistrzowsko zagrał amerykańskiego wynalazcę Howarda Hughesa. Ale i tutaj na aktora czekało rozczarowanie, bo statuetka przypadła Jamie'mu Foxowi.

3. Krwawy diament, Oscar 2007

W 2007 Leonardo DiCaprio zagrał główną rolę w filmie „Krwawy diament”, za którą został nominowany. „Do trzech razy sztuka” – myślał zapewne aktor, czekając na ogłoszenie zwycięzcy. Ale i tym razem statuetkę zgarnął ktoś inny – Forest Whitaker.

4. Wilk z Wall Street, Oscar 2014

Czwartą i piątą nominację aktor dostał za film w reżyserii Martina Scorsese „Wilk z Wall Street”. DiCaprio nie tylko zagrał w filmie główną rolę brokera, który przeszedł drogę od pucybuta do milionera, ale i wystąpił jako producent, za co też został nominowany. Tym razem jego konkurentami w kategorii za najlepszą męską rolę byli Christian Bale, Bruce Dern, Chiwetel Ejiofor oraz Matthew Mcconaughey – który ostatecznie ją dostał. Jako producent DiCaprio również pozostał bez statuetki. Przeszkodził mu w tym film „Zniewolony”, wyprodukowany przez Brada Pitta.

5. W 2016 roku DiCaprio już po raz szósty został nominowany do Oscara. Tym razem za główną rolę w filmie Alejandro González Iñárritu „Zjawa”.

Aktor wciela się w nim w postać Hugh Glassa, który poważnie ranny zostaje sam na niezbadanych przestrzeniach amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Towarzysz Hugh – John Fitzgerald zdradziecko pozostawia go by umarł w samotności. Teraz Glassowi pozostała tylko jedną broń – jego siła woli. Rzuca on wyzwanie pierwotnej naturze, surowej zimie i plemionom Indian, tylko po to, aby przetrwać i zemścić się na Johnie. 29 stycznia, kiedy odbędzie się premiera filmu w Polsce, Polacy będą mogli przekonać się na własne oczy, czy DiCaprio powinien w końcu otrzymać Oscara.

Trzymajmy kciuki, aby zdradziecki los nie zakpił znowu z Dicaprio.

Diana KOSHMAN

zdjęcie: flickr.com

PARTNERZY:
Rekrutacja WSIiZ!