Najlepsza wiedza dostępna dla każdego

7658261288_c10e49f50f_o

Jesteś osobą aktywną, ciekawą świata i nigdy nie przestajesz się uczyć? Nie podobają ci się nudne zajęcia, odczuwasz, że zwyczajnie marnujesz na nich czas? Zajęcia, praktyki zabierają ci zbyt dużo czasu? A może po prostu ciężko ci znaleźć coś naprawdę wartościowego w tym niesamowitym ogromie web-informacji? Jeżeli odpowiedziałeś „tak” przynajmniej na jedno pytanie, to koniecznie sprawdź spis najlepszych platform online gdzie możesz zdobyć wiedzę.

Coursera

Platforma proponuje swoim słuchaczom setki bezpłatnych kursów online z różnych dyscyplin. W przypadku udanego zakończenia kursu użytkownik otrzymuje certyfikat. Coursera współpracuje z uniwersytetami z różnych państw świata by dostarczać wiedzę bezpośrednio z tych centrów edukacyjnych. Nauka jest bezpłatna, lecz dla wszystkich tych, którzy chcą otrzymać certyfikat z osobistą weryfikacją, są przewidziane płatne opcje. W ciągu trwania nauczania student musi przeglądać wideo-wykłady, które są nadsyłane co tydzień, czytać polecane artykuły i wykonywać zadania domowe.

Dla przykładu kurs z Uniwersytetu Michigan trwa 12 tygodni, co tydzień należy spędzać na zajęciach około 4-8 godzin, a certyfikat kosztuje 49 dolarów.

Khan Academy

Organizacja edukacyjna, która powstała jeszcze w 2006 roku i utrzymuje się dzięki darowiznom. Cel organizacji to edukowanie na wysokim poziomie wszystkich chętnych. Na stronie internetowej znajduje się kilka tysięcy bezpłatnych mikro-wykładów z matematyki, fizyki, chemii, historii, finansów, gospodarki, biologii, sztuki, informatyki i innych. Wszystkie kursy są podzielone na lekcje, z możliwością przeglądania każdej bez względu na tematykę, którą wybraliście.

Udacity

Większość kursów Udacity przekazuje wiedzę z nauk technicznych. W każdym z nich jest kilka lekcji, które zawierają krótkie wideo. Na końcu zajęć jest przygotowane zadanie, aby sprawdzić na ile materiał został przyswojony przez kursanta. Średnio kurs trwa do 2 miesięcy, a co tydzień na nauce należy spędzić około 6 godzin.

edX

Wspólny projekt Instytutu Technologicznego w Massachusetts oraz Uniwersytetu Harvarda, z którymi współpracuje ponad 200 uniwersytetów z całego świata. Uczelnie, które wykazały chęć współtworzenia tego projektu udostępniają swoje materiały. Kursy są bezpłatne, za certyfikat należy jednak zapłacić.

iTunes U

Ta platforma jest stworzona dla właścicieli urządzeń Apple. Spis zaproponowanych dyscyplin jest bardzo duży, jak i spis centrów edukacyjnych, które proponują swoje materiały. Często w lekcji znajdują się pomocnicze pliki, które objaśniają niektóre aspekty wykładów albo przedstawiają przykłady stosowania wspomnianych zagadnień.

Udemy

Można tu znaleźć różne kursy, wśród których pojawia się taka tematyka jak wydajność, styl życia czy muzyka. W bazie proponowanych lekcji są zarówno te bezpłatne, jak i te, za które trzeba zapłacić. Materiały edukacyjne są opracowane w postaci wideo, audio, prezentacji oraz tekstu. Udemy daje również możliwość organizacjom tworzenia własnych projektów edukacyjnych.

Dlaczego warto?

Paweł Illiachenko – znany na Ukrainie ekonomista, bloger i osoba, która przez półtora roku przestudiowała ponad dwadzieścia kursów (w tym 12 z certyfikatami) mówi, że gdyby miał teraz 20 lat i robiłby pierwsze kroki na rynku pracy, to na pewno korzystałby z kursów online. Pozwalają one na intensywną praktykę języka angielskiego, zdobycie aktualnej wiedzy, tworzą dobry wizerunek pracownika.

- Gdybym teraz szukał sobie studentów na praktykę, to nie zwróciłbym uwagę na ludzi, którzy nie przeszli żadnego kursu czołowych światowych uniwersytetów.

Uważa, że fachowe przyzwyczajenia można zdobyć w pracy. Ale czy człowiek lubi swój fach, czy rzeczywiście interesuje się nim – to bardzo łatwo sprawdza się przez listę kursów online, jakie kandydat wskazał w CV.

Żyjemy w takich czasach, kiedy mamy otwarte wszystkie drzwi. Czy skorzystamy z tego – jak zwykle, wszystko zależy od nas.

Kateryna NOSENKO

zdjęcie: flickr.com

PARTNERZY:
Rekrutacja WSIiZ!