Przestrzeń książki ukraińskiej zaprasza

book-520626_960_720

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza czytelników do „Przestrzeni Książki Ukraińskiej” – strefy dla miłośników książek oraz kultury ukraińskiej, w Filii nr 8 WiMBP w Rzeszowie. Książki do biblioteki przekazał Konsul Honorowy Ukrainy w Rzeszowie – Jerzy Krzanowski.

Łukasz Kleska, przedstawiciel Działu Udostępnienia Zbiorów Biblioteki ma nadzieję, że księgozbiór będzie stale uzupełniany dzięki współpracy z partnerami projektu oraz organizacjami studenckimi.

Myślę, że biblioteka w przyszłości stanie się miejscem spotkań studentów z różnych stron świata, gdzie będą mogli wspólnie dzielić się wiedzą i promować swój język i kulturę.

Ciekawostką w projekcie to, że jest możliwość wzięcia udziału w konkursie na najlepszą recenzję oraz wygrania książki. Najlepsza recenzja oraz zdjęcie autora zostaną zamieszczone na stronie WiMBP w Rzeszowie na facebooku.

- Zapraszamy czytelników do dzielenia się swoimi wrażeniami po przeczytaniu książek. Recenzję oraz zdjęcie autora należy przesyłać na adres: filia-8@wimbp.rzeszow.plpowiedział Kleska.

Uroczyste otwarcie „Przestrzeni Książki Ukraińskiej” odbyło się 26 czerwca 2015 r. W tym wydarzeniu udział wzięli Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Vasyl Pavluk, przedstawiciel Konsulatu ukraińskiego w Rzeszowie Ewelina Bryczek oraz poeta Andrii Permiakov i inni.

Inicjatorem tego projektu jest Konsul Ukrainy w Rzeszwie Jerzy Krzanowski, któremu pomagała jego zastępca Ewelina Bryczek. Sił także dodali pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki. Konsulat przeprowadził badania na temat ulubionych książek wśród studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, którym spodobała się ta idea, z tych badań została sporządzona lista książek do wypożyczenia. Do popularyzacji tego badania dołączyli się członkowie Koła Naukowego „Forum europejskich inicjatyw”.

Prawie 100 książek współczesnych autorów oraz klasyków zostało przewiezionych z Ukrainy do Filii nr 8 – w tym także literatura dla dzieci. Do tych książek 5 pozycji dodał ukraiński poeta Andrii Permiakov, który pisze też w języku rosyjskim. Konsul Generalny Vasyl Pavluk również dołączył do akcji i podarował kilka książek historycznych.

„Przestrzeń książki ukraińskiej” została zaprezentowana w ramach Europejskiego Stadionu Kultury 2015 – Wschód Kultury, który odbywał się w Rzeszowie w dniach 25-28 czerwca.

Vladyslav TSOVMA

Zdjęcie: pixabay.com

PARTNERZY:
Rekrutacja WSIiZ!