O służbach specjalnych na Ukrainie

O służbach specjalych na Ukrainie

W Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania 27 czerwca odbyło się seminarium na temat „Służby specjalne na Ukrainie: przeszłość, terazniejszość, przyszłość”.

Studenci wydziału bezpieczeństwa oraz członkowie Koła Naukowego „Badań nad Bezpieczeństwem i Terroryzmem” krótko opowiedzieli o historii ukraińskich służb specjalnych. Wspomnieli przy tym o oddziale specjalnym „Alfa”, który był jednym z pierwszych wysłanych do strefy ATO. Student Vitalii Jakiviak omówił wielkie straty jakie poniósł oddział – blisko szesnastu żołnierzy zostało zabitych. Jakiviak wyróżnił problemy, które doprowadziły do śmierci tych ludzi.

Przywódcy tej jednostki byli nieprzygotowani na taką kolej wydarzeń. Zabrakło również wystarczającego doświadczenia, który po kilku miesiącach operacji przenieśli ze sobą specjaliści zagraniczni, szkoląc żołnierzy.

Po występach studentów, moderator seminarium – doktor Kraj – rozpoczął dyskusję na temat obecnej sytuacji i najbliższej przyszłości służb specjalnych na Ukrainie. Najwięcej mówiono o niedawnym zwolnieniu przewodniczącego SBU  Valentyna Nalivajchenko.

Przyszłość ukraińskich służb specjalnych jest niewiadoma i niezrozumiała: ciemna – podsumował dyskusję dr Kraj.

Vladyslav TSOVMA

Zdjęcie: Andrij Litynskii

PARTNERZY:
Rekrutacja WSIiZ!