Spektakl „Huculski Rok” – teatralna wizytówka Ukrainy w Rzeszowie

Huculski rok wizytówka Ukrainy w Rzeszowie

W magicznej ciszy na początku przedstawienia na scenie widać było tylko dekoracje imitujące gwiazdy nocnego nieba. Cisza została jednak zerwana przez wodospad oklasków, fascynujących w swojej nieskończoności. Spektakl „Huculski Rok” – znany na całym świecie utwór ukraińskiej sztuki teatralnej śmieszył, zachwycał i zadziwiał każdego widza Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Historia, napisana przez Hnata Hotkewycza i wyreżyserowana przez znanego ukaińskiego artystę Dmytra Czyboraka, opowiada o zwykłym roku z życia hucułów – ludzi, mieszkających w górach Karpatсkich. Hucułów, wiodących swoje życie według wielu zakonów: najpierw zakonu Bożego, ale też i zakonu Natury, która uczy poszukiwania równowagi pomiędzy życiem a śmiercią, pogrzebem a narodzinami, zimą a latem.

Jednak harmonię i równowagę wyczuć można było nawet nie znając narodu karpaсkiego, przecież tragiczność i komiczność, drażliwość i wewnętszny spokój, mądrość i naiwność towarzyszyły cały czas bohaterom. Każda emocja zyskiwała tak mocny zewnętrzny wraz, jak gdyby to nie było żadne przedstawienie, a tylko widz przypadkiem został świadkiem kawałka życia innego człowieka, rodziny, wspólnoty – tak nagich w swoich przeżyciach.

Przedstawienie jest wypełnione nie tylko ekspresją emocji, ale też szokuje i zachwyca różnorodnością i bogactwem kostiumów, dekoracji, dźwięków instrumentu „trembity”, śpiewaniem piosenek, rzeczywistymi tradycjami narodowymi, a nawet dialektami huculskimi. To, jak każdy z bohaterów jest ubrany w zimowy Wigilijny wieczór, w kościele w czas Wielkanocy, czy jak są ubrani narzeczeni w finałowej weselnej scenie, stwarza wrażenie autentyczności, które można porównać tylko z odwiedzaniem muzeum etnogaficznego. Spektakl przepodnosi odbiorcy koloryt i oryginalność kultury huculskiej, daje możliwość poznania całego świata wierzeń i obyczajów, zabiera widza w ciekawą podróż do świata tradycji narodowej i czystej duszy człowieka-hucuła.

Warto też zwrócić uwagę na to, jakimi silnymi indywidualnościami są bohaterowie: każdy jest inny, każdy ze swoim talentem, swoją charyzmą. Tutaj i Paraska, kobieta z ciężkim charakterem, trzymająca we własnych rękach całą rodzinę, i Dmytro, ulubieniec całej wioski, umiejący opowiadać śmieszne historyjki nawet na pogrzebie, i Marcinek, dobry i szczery chłopak, który stracił rozsądek, ale nie poważanie i miłość ze strony innych ludzi. Od pierwszej chwili przedstawienia do samego końca ciężko było uwierzyć, że to, co dzieje się na scenie, jest tylko aktorską grą, tak prawdziwy był każdy bohater.

Huculski Rok jest uważany za wizytówkę teatru ukraińskiego i po przedstawieniu można było zrozumieć dlaczego. Spektakl otwiera widowni drzwi w całkiem inny świat, ale świat autentyczny, do w najmniejszych detalach złożony z tradycji i kultury zachodniej Ukrainy.

Viktoriia DEMBROVSKA

PARTNERZY:
Rekrutacja WSIiZ!