Spotkanie z kulturą ukraińską: Studklub Odessa show w Rzeszowie

odessakoncert1

Kolejny wieczór artystyczny w Klubie Akademickim IQ, tym razem przyjechali studenci z Odessy, którzy pokazali prawdziwy odesski humor w połączeniu z ukraińskimi piosenkami i tańcem.

2 lutego 2016 odbył się koncert zespołu Studklub Odessa show. Taniec, kabaret, piosenki – każdy występ zmuszał do jeszcze głębszego zanurzenia się w tajemnice kultury południowej Ukrainy.

- Uważam że to wyzwanie przyjechać do innego kraju, nie mówiąc o tym, żeby występować. Fajnie, że integrujemy się pomiędzy sobą, w taki sposób więcej dowiemy się o kulturze innego kraju – skomentowała Elizabet Androsowa, studentka 2 roku na WSIiZ.

Koncert zaczął się tańcem samurajów. Była to historia o tym, jak dobro zawsze walczy z ciemną stroną. Kabaret przeniósł natomiast widzów od smutnych myśli do prawdziwego odesskiego humoru. Żarty były mówione głównie w języku ukraińskim, ale prawie wszyscy się śmiali, tak że bariera językowa nie stanowiła żadnego problemu.

- Nie wystarczało mi tradycyjnego odesskiego humoru, ale mówią, że odesskie żarty mogą zrozumieć tylko mieszkańcy Odessy – mówiła Iryna Golovan, studentka WSIiZ. – Koncert bardzo mnie zainspirował, po prostu lubię tę kulturę, uwielbiam Odessę.

Głos to mocna broń ukraińskiej kultury, kolejny raz przekonali się o tym goście koncertu. Narodowe piosenki i nowoczesny rock – wszystko można było usłyszeć tego wieczora.

- Na początku było strasznie, dlatego, że jest to inny kraj, inna mentalność, chociaż głównie to były nasi rówieśnicy. Z każdym następnym numerem mieliśmy coraz więcej kontaktu z ludźmi – podzieliła się wrażeniami uczestniczka Studklub Odessa Show, Christina Niewiedoma.

Pod koniec koncertu było jeszcze więcej żartów, energiczny nowoczesny taniec. Ostatnie numery taneczne były mocno nacechowane emocjami, historią. Występ pod hasłem Stokrotki  otworzył dusze dziewczyn na scenie oraz samych widzów. Historia o ciężkim, a czasem niesprawiedliwym życiu kobiety, jeszcze raz pokazała, że artyści mają coś do przekazania ludziom i to jest głównym ich atutem.

Studklub jest jeszcze jednym kierunkiem na uniwersytecie – tak mówią o nich przyjaciele. Przez 40  lat na Uniwersytecie Ekonomii w Odessie studenci tworzą swój kulturny ośrodek i przekraczają granice pokazując swoje talenty na terenie Europy.

- Pilnie pracujemy nad żartami. Czasem bywa tak, że ze 100 żartów tylko 20 okazuje się dobrych, a 2-3 tylko zostaną zaprezentowane na scenie. Czasami nie śpimy całą noc, ale lubimy tym się zajmować – powiedział jeden z uczestników kabaretu.

Koncert został zorganizowany przez Fundację Inicjatywy Artystycznej Unisson. Studklub Odessa Show odbędzie się także w innych miastach Polski.

Yuliia MYKHAILIUK

Zdjęcie: wsiz.rzeszow.pl

PARTNERZY:
Rekrutacja WSIiZ!