Inwestycje bezpośrednie zagraniczne a prawo własności intelektualnej w Polsce

IBAF-profilowe-294x300

Na polskim gruncie Bezpośrednie Inwestycje Zagraniczne (BIZ) utożsamiane są często z opartymi na produkcji przemysłowej greenfieldami lokowanymi w Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SSE). W kontekście BIZ, słowo greenfield oznacza "zielone pole", na którym wyrasta najczęściej fabryka jakiegoś rozpoznawalnego międzynarodowego koncernu. Okazuje się jednak, że w miarę kształtowania się w Polsce kapitału intelektualnego – mierzonego m.in. za pomocą odsetka kapitału niematerialnego (z ang. intangible capital) w PKB – zielone pola zaczynają przyciągać również super nowoczesne laboratoria naukowe, filie ICT i BPO. A to oznacza już pewne wymierne korzyści dla polskich przedsiębiorstw.

czytaj dalej »

Zapaska w Rzeszowie: Taki zespół jak my, nie zbiera wielotysięcznego tłumu

12773100_518828858277917_604034765_o

Ukraiński zespół muzyczny Zapaska, który gra w stylu indie-pop, wystąpił 11 lutego w jednym z pubów stolicy Podkarpacia. Grupa jest znana z wykorzystywania w swoich piosenkach różnych dźwięków, eksperymentuje z różnorodnymi instrumentami oraz swoim głosem. Zespół tworzy swóch muzyków: Pawło Neczytajlo i Jana Szpaczyńska. Z zespołem tuż po koncercie porozmawiał Vladyslav Tsovma.

czytaj dalej »

Podkarpacie stawia na kontakty międzynarodowe

IBAF-profilowe-294x300

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej WSIiZ w Rzeszowie już od trzech lat monitoruje sprawy międzynarodowej na Podkarpaciu i z całą pewnością można stwierdzić, iż ilość kontaktów i przedsięwzięć międzynarodowych z roku na rok w regionie jest coraz większa.

czytaj dalej »

„Jestem dzieckiem świata”. Wywiad z Mariią Bulbakh

zdjecie

Mariia Bulbakh to nie tylko absolwentka WSIiZ, ale przede wszystkim dziewczyna, która marzenia zmieniła w rzeczywistość. O życiu stewardessy i nie tylko opowiedziała w rozmowie z Julią Mykhailiuk.

czytaj dalej »

Doktor Dąbrowski ze WSIiZ na sympozjum filozoficznym

DSC_7627

„Krnąbrne dzieci filozofii: neutralizować czy naturalizować” to tytuł sympozjum naukowego, które zostało zorganizowane 26 lutego na Uniwersytecie Rzeszowskim. Wśród zaproszonych panelistów pojawił się także doktor Andrzej Dąbrowski z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

czytaj dalej »

Masz pomysł? – Działaj!

startup-1018514_960_720

W marcu rozpoczyna się nabór wniosków startupów na innowacyjny pomysł rozwoju Polski Wschodniej. Dofinansowanie otrzyma aż 60 młodych przedsiębiorców.

czytaj dalej »

Efektywność inwestycji w spółki WIG20 na przełomie roku 2015 i 2016

IBAF-profilowe-294x300

Indeks największych polskich spółek WIG20 zanotował bardzo słabą drugą połowę 2015 roku. Patrząc na dane widzimy, że otwierał rok z wartością 2309,39 pkt. by zakończyć go na poziomie 1893,32 pkt.. Wyrażając tę wartość w ujęciu procentowym – odnotowany został spadek o 19,72 pkt. proc.. W porównaniu z głównymi indeksami giełdowymi gorzej od Polski wypadły tylko Bułgaria, Grecja oraz Ukraina.

czytaj dalej »

Konkurs na studenckie prace naukowe poświęcone tematyce wyborczej

PKW

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła konkurs na artykuł naukowy, w którym wziąć udział mogą wszyscy studenci polskich uczelni. Prace należy przesyłać do 30 kwietnia na adres konkurs@kbw.gov.pl. Do wygrania jest nagroda pieniężna w wysokości 1100zł.

czytaj dalej »

PARTNERZY:
Rekrutacja WSIiZ!