Szkolenie researchera już za nami

Julita_Ślusarczyk_

22 stycznia odbyło się szkolenie zatytułowane „Praca w telewizji. Warsztat researchera”. Spotkanie dla studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej przeprowadziła rzecznik WSIiZ – mgr Julita Ślusarczyk.

- Żeby być dobrym reporterem, trzeba najpierw owocnie popracować jako researcher, nabrać doświadczenia — wyjaśniła mgr Ślusarczyk. Następnie opowiadała także o pracy w tym zawodzie: od czego zaczyna się zwykły dzień researchera, jak i gdzie należy szukać ciekawych informacji, ale także co i w jakiej kolejności należy robić w „gorących” sytuacjach (np. w związku z poważnym wypadkiem drogowym czy atakiem terrorystycznym).

Następnie pani rzecznik uczyła, że bardzo ważne w pracy researchera jest posiadanie bogatej bazy kontaktów z przedstawicielami różnych placówek publicznych czy społecznych w całym kraju i za granicą, żeby w razie potrzeby móc szybko i skutecznie uzyskać komentarze czy odpowiedzi na intersujące pytania.

- Nie mniej ważnym jest podtrzymywanie dobrych relacji i zorganizowanej współpracy wewnątrz redakcji oraz między oddziałami stacji w całym kraju - mówiła Pani rzecznik. - Jak nagle coś się wydarzy – działać trzeba bardzo szybko, a wsparcie i pomoc kolegów z zespołu na pewno ułatwi pracę, zwiększy jakość materiału - dodała.

Podsumowując pierwszą część mgr Ślusarczyk stwierdziła, że dziennikarz to nie zawód, ale sposób życia. Prowadząc go trzeba dużo czytać, być na bieżąco we wszystkim, ciągle się rozwijać. Wiedza researchera czy reportera wpływa na jakość pytań i sposób prezentowania wydarzeń, zatem na ich „życie” w świecie medialnym. Dodatkowo porządny background polepsza i uwiarygodnia nasz wizerunek jako dziennikarza w oczach rozmówcy oraz współpracowników.

Druga część warsztatu była praktyczna. Każdy student musiał znaleźć w sieci temat na podstawie którego przygotowałby ciekawy materiał telewizyjny. Następnie opisać go w kilku zdaniach oraz wskazać ludzi, do których zwróciłby się z pytaniami. Studenci mieli uzasadnić swój wybór, wyjaśnić, dlaczego redaktor naczelny powinien zaakceptować i puścić w eter akurat ich materiał.

Interesuję się dziennikarstwem telewizyjnym, chciałabym zostać reporterem, więc warsztaty bardzo mi się podobały. — komentuje Nikol Hovorkova — Dowiedziałam się wielu ciekawostek, na przykład o zasadach rozmowy z komentatorem, współpracy redaktora z operatorem oraz o dziennikarskim slangu. — dodaje studentka WSIiZ.

Julita Ślusarczyk jest absolwentką studiów licencjackich oraz magisterskich na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, na kierunku dziennikarstwo. Po ich zakończeniu ponad 3 lata pracowała w TVN24 w Krakowie. Oprócz tego, w międzyczasie, była teleredaktorem WWW w TVN24.pl, pracowała na stanowisku dokumentalistki w TVN UWAGA!. Obecnie pełni role rzecznika prasowego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

 Oksana BANIAS

zdjęcie: archiwum własne

PARTNERZY:
Rekrutacja WSIiZ!